راهنمای خرید و نگهداری سنجاب خانگی زمینی و پرنده

 • سنجاب از دسته حیوانات جونده به حساب می آید که تعلقی به رام شدن و در کنار انسان قرار گرفتن ندارد زیرا دارای خوی و ذاتی وحشی می باشد. در صورت رام شدن البته نه به طور کامل، همچنان می تواند مشکلاتی را برای صاحب خود به وجود بیاورد. با این حال، برخی از افراد علاقه زیادی به پرورش و نگهداری از این نوع حیوان در خانه دارند. خرید و نحوه مراقبت از سنجاب می تواند کاری سخت باشد بر همین اساس داشتن اطلاعات کافی و مفید در این زمینه به نوعی ضروری می باشد. در این مطلب از سایت کی پت قصد داریم که به طور کامل شما سروران گرامی را با خرید سنجاب خانگی زمینی و پرنده آشنا نماییم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم. از این رو اگر از سنجاب در خانه تان نگهداری می کنید و یا قصد خرید این حیوان شاد و زیبا را دارید تا انتهای مطلب ما را همراهی بفرمایید.

  راهنمای خرید و نگهداری سنجاب خانگی زمینی و پرنده

  راهنمای خرید و نگهداری سنجاب خانگی زمینی و پرنده

  آشنایی مختصر با خرید سنجاب خانگی

  سنجاب حیوانی پستاندار از راسته جوندگان و خانواده سنجابان است که در اغلب نقاط جهان پراکندگی دارد. از خانواده سنجابان می توان اشاره ای به موش خرمای کوهی، موش خرمای زیر زمینی و سگ چمنزاز نمود. سنجاب به جزء صحراهای خشک و مناطق قطبی در اکثر نقاط دنیا یافت می شود. تا کنون بیش از 200 گونه سنجاب در سرتاسر دنیا شناسایی شده است. همچنین انواع سنجاب از نظر خصوصیات رفتاری و ظاهری با هم تفاوت هایی دارند.

  نژادهای مختلف برای خرید سنجاب

  سنجاب ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند که هر کدام از این دسته ها خود دارای نژاد و گونه های متنوعی هستند. این طبقه بندی معمولا با توجه به ویژگی ظاهری (موی ظریف، زبر، دم پر مانند، گوش های پوشیده از مو)، پراکندگی جغرافیایی، رنگ مو، طول دم، شیوه زندگی و … انجام می گیرد.

  سنجاب زمینی

  این نوع از سجاب ها در مقایسه با گونه های دیگر از قدرت بدنی بالایی برخوردار هستند. شکل ظاهری آن ها کوتاه و محکم است که برای حفاری کردن کاملا سازگار می باشد. از نظر ظاهری دمی خز مانند، پیشانی بزرگ، چشم هایی درشت و گوش هایی کوچک دارند. دم در این گونه از سنجاب به نسبت بدن کوتاه تر می باشد. رنگ پوست نیز کرم تا قهوه ای روشن است. سنجاب زمینی جاندارانی اجتماعی هستند و به صورت دسته ای زندگی می کنند. از شاخصه بارز این گونه از سنجاب ها، خواب زمستان است.

  آشنایی مختصر با خرید سنجاب خانگی

  آشنایی مختصر با خرید سنجاب خانگی

  سنجاب درختی

  این نوع از سنجاب ها بر روی درختان زندگی می کنند و دارای دمی بلند، گوش هایی بزرگ و پنجه هایی تیز می باشند. از نظر قامت بلندتر از نوع درختی هستند. بیشترین پراکندگی سنجاب درختی در مناطق پوشیده از جنگل می باشد.

  آشنایی مختصر با سنجاب درختی

  آشنایی مختصر با سنجاب درختی

  سنجاب پرنده

  از نظر ویژگی ساختاری سنجاب پرنده با نوع درختی و زمینی تفاوت دارد. این نوع از سنجاب دارای غشایی خزدار بین مچ دست و پا هستند که امکان سر خوردن بر روی درخت را برای آن ها ممکن می سازد. همچنین سنجاب پرنده نسبت به سایر گونه ها طویل ترین اندام را دارند.

  خصوصیات ظاهری جهت خرید سنجاب

  سنجاب ها از نظر ظاهری بسیار جذاب و دوست داشتنی می باشند. این گروه از جانوران دارای موهای بلند، نرم و لطیف با چشمانی درشت هستند. پای عقب 5 و پای جلوی آن ها 4 انگشتی است. طولی بین 10 تا 14 سانتیمتر و وزنی بین 12 تا 26 گرم دارند. به طور کلی حیواناتی بسیار کوچک هستند. البته برخی از نژادها مانند مارموت دارای وزنی بیش از 8 کیلوگرم و اندازه برخی دیگر همچون سنجاب غول پیکر بوتان تا 127 سانتیمتر هم می رسد. طول عمر سنجاب ها در طبیعت بین 5 تا 10 و در شرایط اسارت تا 20 سال هم می رسد. خوب است بدانید که در اسارت سنجاب های نر در مقایسه با ماده بیشتر عمر می  کنند. پوشش رنگ سنجاب ها با توجه به گونه و نوع نژاد می تواند بین رنگ های نقره ای، سفید، قرمز، سیاه، قهوه ای و آگوتی متنوع باشد.

  خصوصیات ظاهری جهت خرید سنجاب

  خصوصیات ظاهری جهت خرید سنجاب

  رفتار شناسی سنجاب

  بیشتر گونه های سنجاب در نیمکره شمالی زندگی می کنند. این دسته از حیوانات زمانی که هوا گرم است یعنی در فصل تابستان دو تا سه ساعت پس از طلوع خورشید به جستجوی غذا می روند و به هنگام ظهر در لانه استراحت می کنند و در عصر با خنک شدن هوا مجددا به فعالیت مشغول می شوند. در فصل سرد هم بیشتر در اواسط ظهر از لانه خارج می شوند. از شاخصه بارز تمام سنجاب ها رفتن به خواب زمستانی است البته این حالت در طبیعت دیده می شود و در حالت پرورش خانگی و اسارت کمتر آن را نشان می دهند.

  ویژگی سنجاب های خانگی

  سنجاب های خانگی می توانند از گونه های زمینی، پرنده و یا درختی باشند. از نظر ظاهری جمع و جور و کاملا تحریک پذیر هستند. سنجاب ها از دسته حیوانات عجیب خانگی اند که روابط تعاملی بالایی دارند. با وجود این که از نظر ظاهری بسیار زیبا و جذاب اند اما خلق و خویی وحشی دارند. این حیوانات باهوش، تیز، زیرک و از انرژی بسیار بالایی برخورداراند و مانند سگ و گربه نیستند که بتوان به راحتی آن ها را رام کرد. از این رو آن دسته از افرادی که علاقه مند به نگهداری و پرورش سنجاب در خانه  هستند بایستی تحریک پذیری و پر جنب و جوشی آن ها را نیز در نظر بگیرند.

  عکس زیبا از سنجاب پرنده

  عکس زیبا از سنجاب پرنده

  تغذیه سنجاب خانگی

  تغذیه سنجاب خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است و بایستی به گونه ای تغذیه شوند که تمام نیازهای بدنشان تامین گردد. این پرندگان به طور کلی، همه چیز خوارند و از دانه ها، آجیل و میوه گرفته تا لاشه حشرات و تخم پرندگان را می خورند. از این رو در برنامه غذایی آن ها بایستی تنوع خوراکی در نظر گرفته شود. تعداد دفعات خوراکدهی به سنجاب در طول روز بایستی بیشتر شود. همچنین به یکباره برنامه غذایی را نباید تغییر داد زیرا دچار مشکلات گوارشی می شوند. تغذیه نوزادان از حساسیت بالایی برخوردار است و بایستی به دقت انجام بگیرد. نوزدان بهتر است که با شیر مادر تغذیه شوند در غیر این صورت شیر خشک مخصوص توله سگ جایگزینی مناسب است.

  بیماری سنجاب های خانگی

  سنجاب مانند سایر حیوانات خانگی دچار بیماری می شود حتی برخی از این بیماری ها با انسان مشترک هستند از این رو به طور مکرر بایستی سلامت آن ها مورد ارزیابی قرار بگیرد. ایجاد و انتقال هاری یکی از بیماری های شایع در سنجاب است از این رو قبل از نگهداری بایستی واکسن هاری به آن ها زده شود. از دیگر بیماری های رایج در سنجاب می توان به انگل های خارجی (کک، شپش و کنه ) اشاره نمود. تماس ادرار و مدفوع با بدنشان می تواند منجر به عفونت های قارچی گردد. بدین ترتیب بررسی نمودن این حیوانات از نظر بهداشتی از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می کند.

  چالش ها و بیماری سنجاب های خانگی

  چالش ها و بیماری سنجاب های خانگی

  تولید مثل سنجاب خانگی

  سنجاب ها از نظر تولید مثلی جزء پستانداران هستند و در سن یک و یک و نیم سالگی به بلوغ جنسی می رسند. طول دوره فحلی در جنس ماده دو هفته است و طول دوره آبستنی آن نیز بین 31 تا 32 روز می باشد. البته این مدت زمان با توجه به نژاد نیز متغیر است، مثلا در سنجاب روباهی تا دو ماه هم به طول می انجامد. در هر زایش تعداد زیادی (3 الی 5) سنجاب متولد می شود که فاقد دندان و قدرت بینایی هستند. در 26 روزگی چشم نوزاد شروع به باز شدن می کند. سنجاب تا مدت یک هفته به نوزاد خود شیر می دهد.

  خرید سنجاب

  اگر قصد خرید سنجاب خانگی زمینی و پرنده را دارید، سعی کنید که از فروشگاه های معتبر خرید نمایید تا از بابت سالم بودن آن خیالتان راحت گردد. در همین راستا سایت kept.ir از جمله فروشگاه های آنلاین معتبر است که انواع سنجاب خانگی سالم و پر جنب و جوش را به مشتریان خود در سرتاسر کشور عرضه می کند. همچنین این فروشگاه آنلاین، خوراک آماده به همراه وسایل مورد نیاز پرورش را به فروش می رساند تا کاربران دغدعه ای از نظر تغذیه این حیوان جذاب هم نداشته باشند. بعد از خرید بهتر است که سنجاب را جهت معاینه و پیشگیری از هر گونه بیماری احتمالی به یک دامپزشک نشان دهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
  خیالتان راحت باشد :)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *